PROBLEMY  ZDROWOTNE PSÓW

BRAK APETYTU

Pojawia się dość często i jest to objaw zupełnie normalny. Dla zdrowia i dobrego trawienia pies potrzebuje co jakiś czas dnia głodówki o czym my zapominamy, a jemu przypomina natura. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej należy obserwować psa. Mierzyć temperaturę i jeśli ta występuje, pamiętać o podawaniu psu większej ilości płynów. Nie wolno podawać mleka, najlepiej aby była to przegotowana woda z odrobiną cukru gronowego. Nawet jeśli pies nie ma temperatury, a brak apetytu przedłuża się należy udać się z pupilem do weterynarza, gdyż może to być oznaka zatrucia. Jeśli pies gorączkuje nie ma apetytu i nie przyjmuje płynów należy jak najszybciej udać się do weterynarza (szczególnie ze szczeniakiem) gdyż nasz pupil może się odwodnić, a to jest już dla niego niebezpieczne.

WYMIOTY

Podobnie jak brak apetytu pojawiają się dość często i są zupełnie naturalne. Jeśli jednak powtarzają się należy obserwować psa i zastanowić się nad zmianą diety naszego pupila. Jeśli wymiotom towarzyszy temperatura, biegunka, brak apetytu, chrząkanie, kaszel, drgawki, opuchlizna itp. należy natychmiast udać się z pupilem do weterynarza gdyż jego życie może być zagrożone. Nawet jeśli pies nie ma temperatury bądź innych dolegliwości, ale wymioty powtarzają się należy zabrać go do weterynarza, gdyż może to być oznaka zatrucia lub połknięcia czegoś "mało" strawnego.

GORĄCZKA

Normalna temperatura psa wynosi od 37,5 do 39°C. Temperaturę mierzy się w odbycie. Już przy temperaturze ciała 39-39,5°C należy udać się z psem do weterynarza. Należy pamiętać, że zbyt niska temperatura poniżej 37°C jest znacznie bardziej dla psa niebezpieczna. Obniżenie temperatury może być spowodowane krwotokami z narządów wewnętrznych, zapaścią lub szokiem.

ZAROBACZENIE 

Należy pamiętać o odrobaczaniu szczeniąt i psów dorosłych ponieważ zarobaczone zwierzęta mogą poważnie chorować i są mniej odporne na choroby wirusowe i bakteryjne. 
Szczenięta odrobaczamy w wieku 6-8 tygodni a następnie w 4 i 8 miesiącu. Suki należy odrobaczyć przed kryciem. Zawsze należy odrobaczać psy przed szczepieniami ochronnymi. Psy dorosłe należy odrobaczać 2 - 3 razy w roku.
OBJAWY : 
wymioty,  biegunki, zaparcia, rozdęty brzuch, zmienny apetyt, wychudzenie, zahamowanie wzrostu, matowa sierść, wypadanie włosów,  niedokrwistość, ogólne wyniszczenie, u szczeniąt ataki drgawek, podatność na rozmaite schorzenia. U szczeniąt objawy mogą być tak silne, że prowdzą do smierci.

U zarobaczonych zwierząt szczepienia ochronne nie dają oczekiwanego efektu.
LECZENIE :
odrobaczenie psów i szczeniąt
PROFILAKTYKA :
Zalecany terminarz odrobaczania psów:
Szczenięta :
pierwsze - 20 - 24 dzień życia
drugie - 6  tydzień życia
trzecie - 3 miesiąc życia
czwarte - 6  miesiąc życia
piąte - 12  miesiąc życia.
Psy dorosłe - profilaktycznie 1-2 razy w roku.
Pasożytami może zarazić się człowiek.  Zawsze odrobaczamy wszystkie zwierzęta jednocześnie.

SKRĘT ŻOŁĄDKA

Bardzo niebezpieczne i szybko postępujące schorzenie psów głównie dużych ras z głęboką klatką piersiową. Do skrętu dochodzi gdy przepełniony gazami i jedzeniem żołądek obraca się dookoła własnej osi zamykając wypust i uniemożliwiając odpływ gazów i treści. Pies ma kłopoty z oddychaniem i krążeniem krwi. Następnie dochodzi do niewydolności narządów wewnętrznych i zatrucia organizmu. Tylko natychmiastowa interwencja weterynaryjna może uchronić naszego pupila od śmierci w bólu i męczarniach.
OBJAWY:
Niepokój, dyszenie, odbijanie się gazów, odruch wymiotny bez treści, ślinienie się, wylizywanie, gwałtowne ruchy, opuchnięty, nabrzmiały, twardy brzuch, szybkie bicie serca, utrata przytomności. Najczęściej skręt następuje w pierwszej godzinie po jedzeniu. Jeśli zauważysz powyższe objawy zawieź psa natychmiast do weterynarza. Każda minuta decyduje o jego życiu lub śmierci.
LECZENIE :
Operacyjne. Wynik zależy od czasu jaki upłynął od zaistnienia skrętu.
PROFILAKTYKA : 
Spokój  przy karmieniu oraz zapewnienie minimum godzinnego odpoczynku przed i po jedzeniu. 
Karmić psa należy z poziomu ziemi NIE UMIESZCZAĆ MISEK NA PODWYŻSZENIU.