B.A.R.F.  - zdrowa dieta

BARF - Biologically Appropriate Raw Food ( Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie )..
Dieta opracowana przez australijskiego weterynarza i hodowcę psów w latach 90 - tych ubiegłego wieku... Dr Ian Billinghurst obserwując problemy zdrowotne swoich pacjentów i brak takowych u zwierząt dzikich odżywiających się w sposób naturalny postanowił zmienić dietę naszych pupili. 
Dieta BARF opiera się wyłącznie na surowym pokarmie...
Dieta BARF została oparta na fizjologicznych uwarunkowaniach i potrzebach psów. Budowa szczęk psa umożliwia mu wykonywanie ruchów jedynie w pionie może więc pokarm szarpać, gryźć i połykać bo nie potrafi pożywienia przeżuwać. Jego ślina nie zawiera enzymów trawiących węglowodany i spełnia jedynie funkcję nawilżającą. 
Krótki przewód pokarmowy sprawia, że trawienie i magazynowanie pokarmu odbywa się głównie w żołądku. Wątroba włącza się do procesu trawienia dopiero wtedy gdy żołądek już się ze swoją pracą uporał (czyli po około 24 godzinach od zjedzenia posiłku). 
Psa karmimy 1 raz dziennie - najlepiej wieczorem i co 7- 10 dni robimy dzień przerwy, aby do procesu trawienia mogła się włączyć i oczyścić wątroba. Szczenięta karmimy (zależnie od wieku) 2-3 razy dziennie i bez dnia przerwy.
Układ pokarmowy psa nie różni się  niczym istotnym od układu pokarmowego wilka i nie jest przystosowany do spożywania suchych karm opartych głównie na węglowodanach, wysoce przetworzonych produktach i sztucznych witaminach oraz minerałach. 
Dzikie zwierzęta nie chorują na raka, cukrzycę mają zdrowe wątroby, nerki, serca...  choroby cywilizacyjne to cena jaką płacą psy za naszą wygodę i dietę, którą im serwujemy.
Co daje dieta BARF naszemu psu :

zdrową, gęstą sierść o mocnej pigmentacji
zdrową skórę bez alergii
zdrowe serce, nerki, wątrobę i trzustkę
zdrowy układ kostny
zdrowe, czyste zęby
zmianę tkanki tłuszczowej w mięśnie
siłę i energię
odporność immunologiczną
mniej kłopotów behawioralnych
dłuższe, zdrowsze i szczęśliwsze życie

Przejście z suchej karmy na BARF nie jest trudne i w większości przypadków psy szybko i chętnie akceptują nową dietą. Bardzo ważnym jest aby w początkowej fazie psy otrzymywały żołądki wołowe lub baranie z treścią... "pachną" okropnie ale pozwalają psu obniżyć pH żołądka i odbudować, wyniszczoną suchą karmą, florę bakteryjną. Pamiętajmy wszystkie produkty podajemy na surowo ... 
NIE WOLNO PODAWAĆ GOTOWANYCH KOŚCI !!! ... 
wszystkie produkty powinny być przebadane i dopuszczone do spożycia...
Jak skomponować dietę dla naszego pupila ? nic prostszego ...

35 % mięso z chrząstką i kości
20 % mięso
15 % żołądki
10 % podroby
20 % warzywa i owoce (15% / 5%)
olej rybny,lniany, siemię lniane, algi, słonecznik
kefir, maślanka, serwatka, biały ser, żółtka jaj
suplementy i witaminy

Proporcje :
dobieramy indywidualnie zależnie od wieku, aktywności, masy ciała, ciąży itp... itd...

szczenięta 10 % wagi dziennie ( 6kg x 10% = 0,6kg x 7 = 4,2 kg tygodniowo )
psy dorosłe 2-3 % wagi dziennie ( 50kg x 2% = 1,0kg/ dziennie x 7 = 7kg tygodniowo)
ilościowo i jakościowo bilansujemy tygodniowo