CHOROBY WIRUSOWE I BAKTERYJNE PSÓW

NOSÓWKA

Nosówka jest jedną z najgroźniejszych wirusowych chorób psów. Atakuje nieszczepione psy w każdym wieku. Zarażenie następuje przez kontakt z chorym zwierzęciem, z jego odchodami, a nawet przez bierne przeniesienie wirusa np. na podeszwach lub za pośrednictwem przedmiotów. Niezaszczepionego psa musimy izolować od innych psów gdyż nosówka przenosi się bardzo łatwo. Choroba nie jest groźna dla człowieka.
OBJAWY :
Wysoka temperatura nawet ponad 41°C . Objawy mogą być różne, gdyż są uzależnione od tego, który z układów został zaatakowany. Jeżeli zaatakowany został układ oddechowy, występuje początkowo wysoka temperatura , ropne zapalenie spojówek, śluzowato - ropny wyciek z nosa, kaszel, suchy nos,, znaczna osowiałość i mrużenie oczu. Gdy choroba atakuje układ pokarmowy występują wymioty, biegunka ( objawy podobne do zapalenia jelit) brak apetytu, zapadnięcie gałek ocznych. Rzadziej występuje nadmierne rogowacenie i pękanie opuszek łap. Pies ma kłopoty z chodzeniem, występują objawy nerwowe (porażenia, drgania pojedynczej kończyny, skurcze mimiczne mięśni pyska, napady padaczkowe, porażenia, wycie). Mimo leczenia i chwilowej (pozornej) poprawy, w ciągu około 1-2 tygodni zostaje zaatakowany układ nerwowy. Występują objawy podobne do padaczki, porażenia, niedowłady i drgawki pewnych grup mięśni (głównie łap). Psy chore często skomlą i piszczą. Choroba może zaatakować od razu układ nerwowy bez wystąpienia objawów ze strony układów pokarmowego czy oddechowego.
LECZENIE:
Leczenie jest niestety mało skuteczne. W większości przypadków chore zwierzę pada lub musi być uśpione.
PROFILAKTYKA:
Tylko SZCZEPIENIE jest skutecznym zabezpieczeniem przed chorobą. Należy też izolować psy niezaszczepione.
UWAGI:
Obowiązuje 6 miesięczna kwarantanna dla domu, w którym panowała nosówka.

WŚCIEKLIZNA

Wścieklizna to nieuleczalna choroba zwierząt wywoływana przez wirus. Choroba groźna dla człowieka. Zakażenie poprzez przez kontakt z chorym zwierzęciem lub jego śliną. Pierwsze objawy pojawiają się po 14 - 60 dniach od zakażenia.
OBJAWY :
Chory pies zachowuje się nienaturalnie, ma ataki agresji także wobec siebie, traci świadomość, połyka różne przedmioty, przyjmuje charakterystyczną postawę, ślini się, nie pije wody, ma opadniętą żuchwę. Głos jest ochrypły i może wystąpić wytrzeszcz oczu. Śmierć chorego psa następuje po 2-7 dniach od wystąpienia objawów. Głównym źródłem zakażenia są dzikie zwierzęta i nieszczepione bezdomne koty.
LECZENIE :
Wścieklizna jest chorobą nieuleczalną. Chore zwierzę musi być uśpione ponieważ zagraża otoczeniu. 
PROFILAKTYKA :
Od 1961 roku w Polsce istnieje obowiązek szczepienia każdego psa, który ukończył ósmy tydzień życia. Wysoka jakość szczepionek nie powoduje żadnych skutków.
UWAGI:
Pies,który pogryzł człowieka zostaje poddany 10-cio dniowej kwarantannie. Obserwacji w kierunku wścieklizny dokonuje upoważniony lekarz weterynarii Psy podejrzane o kontakt z chorym zwierzęciem są usypiane z urzędu.

WIRUSOWE ZAPALENIA JELIT - PARWOWIROZA, CORONAWIROZA, ROTAWIROZA

Bardzo groźne choroby przewodu pokarmowego psów wywoływane przez wirusy. Atakują szczególnie młode psy. U psów starszych przebieg choroby jest zwykle łagodniejszy choć równie niebezpieczny. Zarażenie następuje przez kontakt bezpośredni z chorym psem lub z jego odchodami. Po wyzdrowieniu pies może wydalać wirus z kałem przez okres około trzech miesięcy.
OBJAWY :
Intensywne wymioty, biegunka najczęściej zabarwiona krwią, osowiałość, brak apetytu i łaknienia. Objawy narastają bardzo gwałtownie. Bardzo szybko postępuje odwodnienie przez co bardzo gwałtownie spada masa ciała, pies słabnie, gałki oczne zapadają się, a ze spojówek wydostaje się galaretowaty wyciek. Temperatura początkowo podwyższona może być w normie lub obniżona. Bez leczenia pies pada w ciągu kilkunastu - kilkudziesięciu godzin. Młode szczenięta często padają nagle bez wyraźnych objawów choroby.
LECZENIE :
Skuteczność leczenia 40-60%. Stosuje się intensywne nawadnianie dożylne, środki przeciwkrwotoczne, przeciwwymiotne, przeciwskurczowe i antybiotyki, a w bardzo ciężkich przypadkach środki nasercowe. Dieta - głodówka. Leczenie jest bardzo kosztowne.
PROFILAKTYKA :
Szczepienia ochronne i izolacja nieszczepionych psów.
UWAGI :
Obowiązuje 6-cio miesięczna kwarantanna dla domu.

KASZEL KENELOWY - ZAKAŹNE ZAPALENIE GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH PSÓW

Zakaźna i zaraźliwa choroba o podłożu wirusowym i bakteryjnym, atakująca psy w każdym wieku. Występuje sezonowo - jesień, zima, wiosna. Duża skuteczność leczenia. Zarażenie najczęściej przez kontakt z chorym psem lub jego otoczeniem.
OBJAWY :
Podwyższona temperatura ciała do 39,1 - 39,5°C. Osowiałość, śluzowaty wypływ z nosa. Pies kaszle lub chrząka. Sprawia wrażenie zadławionego ciałem obcym. Przy kaszlu występuje odruch wymiotny. Mogą być wymioty pieniste koloru białego (wyglądają jak ubite białko jaja). Sporadycznie może wystąpić jedno, dwudniowa żółta biegunka. Często występuje zapalenie spojówek i mrużenie oczu oraz powiększenie węzłów chłonnych.
LECZENIE : 
Kilkudniowe podawanie antybiotyków, witamin C, A, środków przeciwkaszlowych ewentualnie przeciwwymiotnych, trzymanie psa w ciepłym pomieszczeniu a przy wymiotach - jeden, dwa dni głodówki.
PROFILAKTYKA :
Szczepienia ochronne.
UWAGI :
Choroba bardzo zaraźliwa. Śmiertelność niska.

LEPTOSPIROZA

Zakaźna i zaraźliwa choroba wywoływana przez bakterie. Choroba groźna dla psów nieszczepionych i wrażliwych w każdym wieku. Choroba groźna dla człowieka. Zakażenie przez kontakt z chorym zwierzęciem lub z jego odchodami. Najczęściej psy zarażają się spożywając pokarm zanieczyszczony odchodami gryzoni.
OBJAWY :
Początkowo występuje zaczerwienienie spojówek, znaczne powiększenie migdałów, brak apetytu nie przyjmowanie płynów. Następnie pojawiają objawy podobne do parwowirozy - intensywne wymioty treścią pokarmową i żółcią oraz biegunka początkowo żółta potem krwista. Mocz staje się intensywnie żółty a następnie brunatny, może pojawić się żółtaczka, temperatura 39,5 – 40,5ºC, zwierzę szybko słabnie. Duża śmiertelność.
LECZENIE :
Intensywne nawodnienie, antybiotyki. Dieta zerowa – głodówka.
PROFILAKTYKA :
Szczepienia ochronne.
UWAGI :
Po wyzdrowieniu może wystąpić nosicielstwo. Choroba może uszkodzić nerki i wątrobę. Osoby opiekujące się chorym psem powinny zachować ostrożność i ściśle przestrzegać zasad higieny.

SYNDROM HEMORAGICZNY

Nowa stosunkowo choroba bakteryjna. Dotyka głównie młode psy w pierwszym roku życia. Między 4 - 8 miesiącem życia szczeniak choruje, mimo prawidłowego planu szczepień. Bardzo duża śmiertelność.
OBJAWY :
Podobne do zapalenia jelit czy leptospirozy, ale bardziej intensywne. Z odbytu wycieka krwisty płyn, cały czas występuje bardzo wysoka temperatura,
która może sięgać powyżej 41ºC. Pies bardzo szybko słabnie i pada w ciągu 24-48 godzin. Śmiertelność bardzo wysoka.
LECZENIE :
Mało skuteczne. Takie jak przy zapaleniach jelit. Wlewy dożylne kilka razy dziennie. Antybiotyk dożylnie.
PROFILAKTYKA :
Brak, ponieważ nie jest znana przyczyna występowania choroby.
UWAGI :
Zachować ostrożność i higienę przy opiece oraz ostrożność przy wprowadzaniu nowych psów.

WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY - CHOROBA RUBARTHA

Rzadka dziś w Polsce zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa. Atakuje psy nieszczepione i wrażliwe w każdym wieku. Przebieg często śmiertelny. Zarażenie przez kontakt z chorym psem lub z jego odchodami i wymiocinami. Możliwe jest również jej bierne przeniesienie.
OBJAWY :
Dolegliwości głównie ze strony układu pokarmowego: wymioty, biegunka, brak apetytu, nie przyjmowanie płynów, duża bolesność w okolicy mostka. Może wystąpić żółtaczka, uszkodzenie i mętnienie rogówki oraz objawy nerwowe. Czasami choroba Rubartha przebiega całkowicie bezobjawowo.
LECZENIE:
Leczenie jak przy każdej chorobie wirusowej objawowe tzn. nawodnienie przez kroplówki, środki chroniące miąższ wątroby, antybiotyki, leczenie oczu oraz dieta.
PROFILAKTYKA:
Szczepienia ochronne oraz izolowanie psów nie szczepionych.
UWAGI:
Choroba Rubartha może trwale uszkodzić wątrobę i nerki.

HERPESWIROZA - HERPES

Wirusowa choroba zakaźna. Jest bardzo niebezpieczna dla szczeniąt, szczególnie bardzo młodych. Zarażenie przez kontakt z chorymi zwierzętami lub nosicielami bezobjawowymi. Zakażenie może nastąpić również drogą płciową (przy kryciu naturalnym oraz przy inseminacji). Mrożenie nasienia nie eliminuje wirusów. Zakażenie noworodków następuje przez łożysko w łonie matki.
OBJAWY :
Szczenięta do 3 tygodnia życia padają najczęściej bez wyraźnych objawów. Należy zwrócić uwagę na niechęć do ssania, silne wzdęcie brzuszka, wyciek śluzowy z nosa czy objawy nerwowe. Sporadycznie może wystąpić kropelkowy wyciek krwi z nosa i wybroczyny. Rozwojowi choroby sprzyja zbyt niska temperatura ciała szczeniąt (szczenięta mają nie w pełni rozwinięte mechanizmy termoregulacyjne). Wirus jest aktywny w temperaturze do 39°C. Powyżej tej temperatury następuje zahamowanie rozwoju wirusa. U szczeniąt starszych choroba przebiega łagodniej w postaci zapalenia gardła, krtani i spojówek. Psy starsze najczęściej chorują bezobjawowo stając się nosicielami. Wirus może powodować bezpłodność i poronienia. W hodowli oznacza utratę wszystkich nowo narodzonych szczeniąt.
LECZENIE:
Brak możliwości leczenia noworodków gdyż padają bez wyraźnych objawów. Bardzo ważne jest zapewnienie szczeniętom wysokiej temperatury otoczenia - ok. 39 stopni (promienniki ciepła – nie przegrzewać !!!). U szczeniąt starszych i psów dorosłych leczenie takie jak kaszlu kennelowego. Leczenie bezpłodności praktycznie nieskuteczne.
PROFILAKTYKA:
Brak. Wzmocnienie odporności psa. 
Szczepienie suk szczepionką Eurican Herpes 205 przed kryciem i przed porodem zabezpiecza szczenięta przed chorobą.  
UWAGI:
Ostrożnie ze sprowadzaniem nowych psów do swojej hodowli.